Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Better Days

Better Days

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★½
Read the review Edit this entry