Tove has logged 33 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Transylvania 6-5000

Transylvania 6-5000

1985
×
Read the review Edit this entry  
28
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Final Destination

Final Destination

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside

Inside

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghost Shark

Ghost Shark

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bao

Bao

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Void

The Void

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry