Tove has written 215 reviews for films during 2018.

  • Love Actually

    Love Actually

    ★★★★★

    freaked out about maybe not having the time to watch love actually this year so i had to put it on in the middle of the night before i went home to my parents and watched it while painstakingly writing christmas card rhymes for all my presents. this year i thought it was finally time to skip the laura linney can’t get herself laid part because i’ve been watching this movie for ten years and i’ve always wanted to skip it due to the feeling of *uugrghtuhno*

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★★

    finally getting into the true christmas cheer.

  • Winter's Tale

    Winter's Tale

    what a delightful MESS. i think it’s fair to say that you can turn it off after the first twenty minutes. After russell crowe says: “he’s got the horse!” the best part’s already over. 
    If you do decide to stay for the christmas/angel miracle in the end, make sure you don’t fall asleep and miss the scene where will smith (as satan) is getting dumped by evil russell crowe. would be a new holiday classic if i thought i had the strength to sit through it again.

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★★

    i aspire to be as useless as these grown ass robbers. i’m also going to exist in a deserted polka band dystopia.

  • Moon

    Moon

    ★★★★

    aw he’s so cute! and with this movie i remembered what would happen a while in (instead of being utterly clueless as i usually am rewatching stuff) so it obviously made an impact on me! it’s a good twist. but no fair that even just the voice of kevin spacey makes me completely and utterly annoyed now

  • The Twilight Saga: Eclipse

    The Twilight Saga: Eclipse

    this has got to be the most useless instalment of the franchise. it’s going off on a tangent with a side story that nobody cares about and which amounts to nothing. it’s like a long fart, odourless.

  • How to Steal a Million

    How to Steal a Million

    ★★★½

    can a movie be too long and boring but also entertaining and a joy to watch? yes it can it’s called gay chaotic energy.

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★½

    i surprisingly thought this was kinda better than the worst jurassic world (<- wow i wrote first and it autocorrected to worst how did they know??). the one thing i absolutely cant stand is how bad everything looked. make a movie losers!

  • The Pink Panther

    The Pink Panther

    ★★★★

    kept having flashbacks to when i watched this as a child and wow i was too dumb to keep up with anything back then. remember being confused about the multiple doors to the bedroom and i don’t think i even got that it was a hotel room.

  • Pretty Woman

    Pretty Woman

    ★★

    used to love. but its....weird. 
    hes so dull and useless.

  • Finding Dory

    Finding Dory

    ★★★★

    i was so scared watching this bc i was waiting for it to be sad, so when it got sad i was already prepared and i didnt cry that much anyway good sequel

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★★

    i cannot praise this film enough. it’s like it was tailor made for my enjoyment