Tove has written 184 reviews for films during 2019.

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    merry scolding pippin for being too curious: 😠
    pippin, a fool of a took: 🤥
    merry, knowing he might not seen pippin again and giving him the last of the longbottom leef tobacco: 😔
    pippin, realising he doesn’t know how long it’ll be before they’re  reunited: 🥺
    me: 😭😭😭

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

    shocked to find out saruman’s death was cut! so he’s still there chillin in the tower then i guess lol?

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    oh. oh. ah-ha! 
    loves it. 

    this is a film that speaks to me; it’s funny, it’s serious, it’s super real and it’s a little weird and out there. the term full package comes to mind? stop sleeping on south korean cinema everyone??

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    only ever saw the extended versions pretty much and im shocked to find out how long these films are even with the cuts. how have i marathoned these so many times with only minor repercussions??

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★½

    so excited to finally have watched this movie! i have some notes:

    really good and it saved itself a few times when i was like oh no it’s gonna get lame/stupid explanation coming up. but then it swerved :) the science theories held up well enough for me, tho the whole love is the only force that travels through time and space was almost a little too much for me.

    would’ve been better not to have such a star studded…

  • Thelma & Louise

    Thelma & Louise

    ★★★★★

    i wanna drive in a cabriolet with the hood down as i escape my unsatisfying home life and useless man. robbing banks on the way would be fun too.

  • The Holiday

    The Holiday

    ★★★★★

    FINALLY i made some christmas fettuccine to eat whilst watching this and it was glorious. i take care of myself as jack black takes care of kate winslet :)

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★★

    quick question: why are they all bullying that little child in the beginning? absolutely cannot relate, like who would eat someone else’s pizza? and the parents don’t care?
    i like harry and marv better than kevin’s family.

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★★

    christmas vibes time baby!

  • Metropolis

    Metropolis

    ★★★★★

    watched at local independent cinema and i arrived a little late, stressed about work, with a headache. it was one of the most powerful cinematic experiences ever for me. i got the some feelings of wonderment as i usually get from watching really good live performances on the stage. 
    to me metropolis had a very ballet quality because it was so beautifully choreographed. loved the retro sci-fi, loved the acting, loved it all.

  • Bridget Jones's Diary

    Bridget Jones's Diary

    ★★★★★

    bridget jones the most relatable character to ever exist on screen. if i has slightly more idiot vibes we would be literally identical. which is why i didn’t like her at first as a child fun fact it’s self hate kinda. turned into self love. aw, thanks renée

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★★

    it’s the first of december baby and we’re starting with ho ho ho yippie kay yay motherfucker