• Greyhound

    Greyhound

    ★★★

    we get it tom hanks you want to be/be called captain. make another movie why don’t you and sooner or later people will listen

  • The Mole Agent

    The Mole Agent

    ★★★½

    doesnt feel like a documentary at all :o
    and the interaction between all the people in the film is so human. very moving and real. yes it’s a documentary i know but still

  • The One and Only Ivan

    The One and Only Ivan

    ★★½

    This movie gets instantly more entertaining when you imagine the characters as sam rockwell and danny devito, snuggling together & watching the moon and stuff

    also i cant believe they did bryan cranston that dirty with the hair, last scene especially LOL

  • Quo vadis, Aida?

    Quo vadis, Aida?

    ★★★

    i was very ill-informed about the bosnian genocide prior to this. not a fun film to watch at all, but well made all the same imo

  • News of the World

    News of the World

    ★★★

    cowboy!hank looks good in the beard and outfit!!

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★

    it gets better as you go. just make it through the first 40 min or so :)

    but i still wish the movie was about the other two survivors he meets. They are way more dynamic, fun to watch than dylan obrien

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    whew for a second there i thought hooking up with whiteboy mcblandface was gonna “save” her and make her get back to “normal”

  • Better Days

    Better Days

    ★★★½

    oh i see, so its depression time?

    dont know whats more stressfull; the actual bullying plot or the depiction of the school system and the reality of contemporary adult life.

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★½

    Aardman studios has lost it. wallace and gromit: curse of the ware rabbit and chicken run are classics tbh but for the last ten years its sort of been meh. farmageddon is nothing special

  • The United States vs. Billie Holiday

    The United States vs. Billie Holiday

    ★★★★

    in this year’s oscar nominations we see how the ongoing discussions surrounding #oscarssowhite and other hashtags calling out the academy on its racism finally seems to have had some sort of influence. every other film or so on that list of nominees seems to carry themes on racial injustice in america. and you won’t hear me complain! 

    these are super important stories and so far great movies that i’m glad to have watched, but oh boy is it intense and…

  • Wolfwalkers

    Wolfwalkers

    ★★★★★

    YEEEEEEEEES THIS MOVIE LOOKS SO GOOD!!!! finally some good design!! 

    and the story and the themes and oh boy was  
    i going through it towards the end there, but you know, this should win on visuals alone

  • One Night in Miami...

    One Night in Miami...

    ★★★★

    This years oscars sure keeps the superb acting coming and coming and coming. gold star ⭐️