• Better Days

    Better Days

    ★★★½

    oh i see, so its depression time?

    dont know whats more stressfull; the actual bullying plot or the depiction of the school system and the reality of contemporary adult life.

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★½

    Aardman studios has lost it. wallace and gromit: curse of the ware rabbit and chicken run are classics tbh but for the last ten years its sort of been meh. farmageddon is nothing special

  • The United States vs. Billie Holiday

    The United States vs. Billie Holiday

    ★★★★

    in this year’s oscar nominations we see how the ongoing discussions surrounding #oscarssowhite and other hashtags calling out the academy on its racism finally seems to have had some sort of influence. every other film or so on that list of nominees seems to carry themes on racial injustice in america. and you won’t hear me complain! 

    these are super important stories and so far great movies that i’m glad to have watched, but oh boy is it intense and…

  • Wolfwalkers

    Wolfwalkers

    ★★★★★

    YEEEEEEEEES THIS MOVIE LOOKS SO GOOD!!!! finally some good design!! 

    and the story and the themes and oh boy was  
    i going through it towards the end there, but you know, this should win on visuals alone

  • One Night in Miami...

    One Night in Miami...

    ★★★★

    This years oscars sure keeps the superb acting coming and coming and coming. gold star ⭐️

  • Collective

    Collective

    ★★★½

    the subject matter is without a doubt important and engaging, but its not the best made documentary of the year. absolutely horrifying though, i was done after the worms(!),

    read the synopsis for this film and tell me the genre isnt sci-fi/horror rather than documentary.

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★★

    i think you should read this review: 
    boxd.it/1sR8Rj

  • Mulan

    Mulan

    ★★½

    meh.

    its not exactly bad, there is just no need or purpose for this movie. some of the choices were actually good and i enjoyed it more than i expected to. but in the end the most it succeeded in doing was making me want to rewatch the animated mulan.

  • The White Tiger

    The White Tiger

    ★★★½

    Better than expected!! i don’t know why i wasn’t hype for this, but i got proven wrong? won’t change your life but will resound with you for a bit. it is a complex and progressive take on modern india and what it means for some to live in a “democracy”.

  • Onward

    Onward

    ★★★★

    This film is holding its own and i don’t want to see any more bad reviews! is it the best pixar ever made? no. but in the last 10 years i would say it’s one of the best. brave? inside out? and a bunch of sequels? cmon.

    onwards
     is original and sweet, and the story, the magical realism, the adventure-plot as well as the maturing and stepping in to your own/finding your way as a teenager and becoming an adult... it’s…

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    This would have been a better film if nolan had more chill and less hubris. dont try to smush all your ”cool” ideas into an unnecessarily long feature, but take your time and build suspense and have maybe one or two good twists instead of new info around every corner.

     The problem with tenet is not that its confusing per se, but that you get such a big pile of information tossed at you rapidly in each and every scene; so confusing…

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    i dont know what is up with the trend in animation style rn with the small blob-beings in mythical/afterlife worlds, but in soul (contrary to over the moon) it works. 

    i would consider this a near perfect film. it was engaging story, it all made sense, some twist and turns along the way, an adventure with a clear goal, big realisation for the main character and a lot of character growth, and i could go on. The animation style is still…