Tove has written 58 reviews for films rated ★★½ .

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★½

    there is some fun social commentary here, sure, but its all just very predictable. Have you seen the trailer you dont have to bother with the movie tbh. liked it better than i thought i would tho so ?? well done adam mckay i guess.

    i got legit angry at the jonah hill end credit scene just because of the pointlessness of it all. why was it there. 

    Spoiler:
    ———-

    why would the earth all die straight up? we know this is months if not years of naturalism disasters after the hit, they even alluded to that in the film. its not a clean wipe.

  • John Tucker Must Die

    John Tucker Must Die

    ★★½

    brittany snow would never be invisible come on!
    but the true VIP of this movie is every high school boy starting to wear thongs, we support

  • The One and Only Ivan

    The One and Only Ivan

    ★★½

    This movie gets instantly more entertaining when you imagine the characters as sam rockwell and danny devito, snuggling together & watching the moon and stuff

    also i cant believe they did bryan cranston that dirty with the hair, last scene especially LOL

  • Mulan

    Mulan

    ★★½

    meh.

    its not exactly bad, there is just no need or purpose for this movie. some of the choices were actually good and i enjoyed it more than i expected to. but in the end the most it succeeded in doing was making me want to rewatch the animated mulan.

  • Underwater

    Underwater

    ★★½

    idk if im just in bad form but the jumpscares made me JUMP.

    really off-putting that you sometimes cant really follow whats happening due to confusing editing choices. 

    the big bad looked cool. :)

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★½

    superior in battles and flying and very so so otherwise tbh

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★½

    the friend i was watching this with said at one point: hm, i think i need to read up on hindu culture and like, india’s history and religion

    honeyyyy... it’s not you who needs to read up on hindu culture..... it’s the makers of indiana jones and the temple of doom....

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

    leo having his breakdown/pep talk in the trailer: 👌👌👌

    brad pitt clearly flirting with a child and then chastizising & slutshaming her for reciprocating: 😒😒😒

    the last scene of breaking&entering followed by drugs, death and torture: 👍👍👍

    all the unnecessary feet: 😰😰😰

  • My Best Friend's Wedding

    My Best Friend's Wedding

    ★★½

    the only time this almost passes the bechdel test is when the bridesmaid tells julia roberts that her sister’s tongue got stuck licking the icy dick of the ice sculpture depicting david, and i think that’s very telling.

  • Diamonds Are Forever

    Diamonds Are Forever

    ★★½

    dope title track, miss shirley bassey! you’re killing it with these bond gigs!!

  • George of the Jungle

    George of the Jungle

    ★★½

    i am confused more so than anything else. john cleese???

  • Goldfinger

    Goldfinger

    ★★½

    um james bond rapes a woman in this one and i was caught off guard tbh. is that the ultimate male fantasy still? to convert a lesbian with the power of your dick? or just ian fleming’s personal one maybe.

    on a happier note the title theme is a banger with some of the dumbest lyrics i’ve ever heard. rhyming goldfinger with he has a cold finger?? genius. “he loves gold!” indeed. 

    cant wait until the plot of these movies get at least somewhat interesting. also i’m tired of sean i want someone new.