Tove has written 113 reviews for films rated ★★★ .

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★★

    ”this is making me hard”
    ”don’t tease me dude”

    …..is all i’m saying

    Tom Cruise showed up late to his first date with his alleged girl crush because the stayed late playing homoerotic volleyball bitch

  • Spider-Man: Far From Home

    Spider-Man: Far From Home

    ★★★

    i liked it but i hate the happy/aunt may side plot like please...

  • Greyhound

    Greyhound

    ★★★

    we get it tom hanks you want to be/be called captain. make another movie why don’t you and sooner or later people will listen

  • Quo Vadis, Aida?

    Quo Vadis, Aida?

    ★★★

    i was very ill-informed about the bosnian genocide prior to this. not a fun film to watch at all, but well made all the same imo

  • News of the World

    News of the World

    ★★★

    cowboy!hank looks good in the beard and outfit!!

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★

    it gets better as you go. just make it through the first 40 min or so :)

    but i still wish the movie was about the other two survivors he meets. They are way more dynamic, fun to watch than dylan obrien

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    This would have been a better film if nolan had more chill and less hubris. dont try to smush all your ”cool” ideas into an unnecessarily long feature, but take your time and build suspense and have maybe one or two good twists instead of new info around every corner.

     The problem with tenet is not that its confusing per se, but that you get such a big pile of information tossed at you rapidly in each and every scene; so confusing…

  • Pieces of a Woman

    Pieces of a Woman

    ★★★

    i would love to see more films on this subject!! i mean it sucks because it’s so intense and sometimes awful to watch, but it’s so important with women’s health and both mental and physical trauma around, after and concerning child birth.

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★

    its good and frances is good, but who is surprised about that?? and its no better than good unfortunately i thought :/

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

    you know she had to watch that subsequent moviefilm boys!!!

    maria bakalova deserves that oscar from what ive viewed so far

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★

    as astra is 123 min long and for the first 90 min its really good and engaging and visually stunning. and then its turns... meh. there’s just sort of a slow decline towards the end and it just fizzles and dies. the physics stop making sense, the journey to find his father ends anti-climactically, none of the interesting side plots are ever explored... they just put a lot of cool ideas in there and then didnt have the talent to wrap it up properly. unfortunately

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

    thank you for finally fixing the dc suicide squad mess. unfortunately it doesn’t go all the way, but it is a nice ride. And the soundtrack sorta slaps