ki has logged 197 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
6 Years

6 Years

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jem and the Holograms

Jem and the Holograms

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Means War

This Means War

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
12
1 Night

1 Night

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stick It

Stick It

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry