Sort by

helena has logged 78 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
★★½
Edit this entry  
16
Mr. Malcolm's List

Mr. Malcolm's List

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★½
Edit this entry  
03
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sweet November

Sweet November

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry