• Loki

  • Bo Burnham: Inside

    ★★

  • The Woman in the Window

    ★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★★

  • WandaVision

  • Downfalls High

  • Death to 2020

    ★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★½

  • Shawn Mendes: In Wonder

    ½

  • Two Distant Strangers

    ½

  • The Queen's Gambit

  • Nocturne

    ★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★½

  • Run

    ★★½

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★

  • Dangerous Lies

    ½

  • Extraction

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Emma.

    ★★

  • 365 Days

    ½

  • The Father

    ★★★★½

  • Horse Girl

    ★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Shirley

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Spree

    ★★½

  • Goldman v Silverman

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★

  • Saint Maud

    ★★★

  • Endings, Beginnings

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Hustlers

  • The Platform

    ★★★

  • Babyteeth

    ★★★★

  • K-12

  • The King

    ★★★

  • Joker

  • Uncut Gems

    ★★

  • Marriage Story

    ★½

  • Vivarium

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

  • Midsommar

    ★★★

  • Black Mirror: Smithereens

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Swallow

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

  • Guava Island

  • The Disappearance of Madeleine McCann

  • Us

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Everybody's Everything

    ★★★★

  • Villains

    ★★★

  • Yes, God, Yes

    ★★½