Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Creep

Creep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Loki

Loki

2021
×
Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
★★
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beloved

Beloved

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

2004
×
Edit this entry  
20
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Await Further Instructions

Await Further Instructions

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Circle

Circle

2015
×
Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Edit this entry  
22
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry