RSS feed for Forrest

Forrest has logged 197 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
A Tribute to Malcolm X

A Tribute to Malcolm X

1967
×
★★★
Edit this entry  
04
Integration Report 1

Integration Report 1

1960
×
★★★
Edit this entry  
03
They Were Expendable

They Were Expendable

1945
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Lost Patrol

The Lost Patrol

1934
×
★★
Edit this entry  
31
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★½
Edit this entry  
31
Sergeant Rutledge

Sergeant Rutledge

1960
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Horse Soldiers

The Horse Soldiers

1959
×
★★★
Edit this entry  
26
Gigi

Gigi

1958
×
★★★
Edit this entry  
25
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
★★★
Edit this entry  
21
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★
Edit this entry  
19
The Last Hurrah

The Last Hurrah

1958
×
★★★
Edit this entry  
18
The Informer

The Informer

1935
×
★★★
Edit this entry  
17
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Edit this entry  
17
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Judge Priest

Judge Priest

1934
×
★★½
Edit this entry  
12
Children of Hiroshima

Children of Hiroshima

1952
×
★★★
Edit this entry  
11
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
Arrowsmith

Arrowsmith

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Flesh

Flesh

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Japanese Tragedy

A Japanese Tragedy

1953
×
★★★
Edit this entry  
03
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★
Edit this entry  
03
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★½
Edit this entry  
03
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★
Edit this entry  
03
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★½
Edit this entry  
29
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
Edit this entry  
28
High School

High School

1968
×
★★★
Edit this entry  
27
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★
Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
19
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★½
Edit this entry  
13
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Glenn Miller Story

The Glenn Miller Story

1954
×
★★★
Edit this entry  
11
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★
Edit this entry  
07
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Cabin in the Sky

Cabin in the Sky

1943
×
★★
Edit this entry  
03
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
01
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★★
Edit this entry