Highest rated films

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Two Days, One Night

    ★★★★½

  • Goodbye to Language

    ★★★★½

  • Horse Money

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • The Look of Silence

    ★★★★

  • Journey to the West

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • F for Fake

    ★★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Margaret

    ★★★★★

  • Johnny Guitar

    ★★★★★

  • Imitation of Life

    ★★★★★

  • Wavelength

    ★★★★★

  • Closed Curtain

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 453 Films watched
  • 37.8 Average per month
  • 8.7 Average per week

Milestones

First Film

Vera Drake

Jan 1

Most Watched

Wild Grass

3 times

Meshes of the Afternoon

3 times

Entr'acte

twice

F for Fake

twice

Barry Lyndon

twice

Last Film

Blissfully Yours

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
301 films
Romance
80 films
Comedy
65 films
Thriller
61 films
Crime
48 films
Documentary
44 films
Horror
40 films
Mystery
39 films
History
24 films
Sci Fi
23 films
USA
160 films
France
126 films
UK
58 films
Germany
46 films
Italy
31 films
Poland
30 films
Japan
19 films
Mexico
18 films
Sweden
16 films
Denmark
13 films
English
252 films
French
119 films
German
40 films
Spanish
36 films
Polish
29 films
Japanese
24 films
Italian
21 films
Swedish
11 films
Czech
9 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Forrest’s most liked review

Journey to Italy

★★★★

Regarding the ending, I don't know if it's "believable" or "authentic" or "true," but it's worth noting that whatever brings these people together in the end (and it seems to be fear more than love), they finally seem to be caught up in the exhilarating life that has been passing…

More reviews

Forrest’s most liked list

Ranked: Martin Scorsese Presents Masterpieces of Polish Cinema

I have seen 18 of the 21 films selected for this series and will update if/when I see the other three (Man of Iron, Pharoah, and Black Cross).

Of these, the first 14 are definitely worth seeing, and the last four not worth dismissing.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Carrots & Peas
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

As Long As There's Breath

Films Forrest watched in 2014

  • Blissfully Yours
  • Bringing Up Baby
  • Salut les Cubains
  • The Strange Case of Angelica
  • Sinister
  • The White Balloon
  • Autumn Almanac
  • Christmas Inventory
  • Tropical Malady
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • Tales from the Gimli Hospital
  • Blue Steel
  • Hour of the Wolf
  • Emak-Bakia
  • The Starfish
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Butter on the Latch
  • Only Lovers Left Alive
  • Fake Fruit Factory
  • Thou Wast Mild and Lovely
  • Wild Grass
  • The Duke of Burgundy
  • A Most Violent Year
  • To the Wonder
  • The Second Game
  • Brief Encounter
  • The Last of England
  • Kristallnacht
  • Wavelength
  • Window Water Baby Moving
  • Sink or Swim
  • Fanny and Alexander
  • Meshes of the Afternoon
  • The Babadook
  • Wild Grass
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Foxcatcher
  • Goodbye to Language
  • The Sacrifice
  • Meshes of the Afternoon
  • The Seashell and the Clergyman
  • Un Chien Andalou
  • Strange Days
  • Nightcrawler
  • Safe
  • A Star Is Born
  • Titicut Follies
  • Ritual in Transfigured Time
  • A Study in Choreography for Camera
  • Meshes of the Afternoon
  • Story of My Death
  • Wuthering Heights
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • The Tree of Life
  • Veronika Voss
  • The Man from London
  • Macbeth
  • The Red and the White
  • Actress
  • Scanners
  • The Garden
  • Eraserhead
  • Night of the Living Dead
  • Wittgenstein
  • Interstellar
  • Inferno
  • Sleeper
  • Two Lovers
  • Suspiria
  • The Brood
  • The Better Angels
  • War Requiem
  • The New World
  • Entr'acte
  • The Small Town
  • Cocoon
  • The Angelic Conversation
  • The Humbling
  • Edward II
  • Clouds of May
  • The Innocents
  • The House of the Devil
  • The Devils
  • Antoine and Colette
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Camera Buff
  • Diagonal Symphony
  • Ballet mécanique
  • Anemic Cinema
  • Ghosts Before Breakfast
  • Rhythm 21
  • Providence
  • Blue Green
  • Bug Crawls
  • Boat
  • Absurd Encounter with Fear
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Darkened Room
  • Force Majeure
  • The Edge of the World
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Hiroshima Mon Amour
  • The Thin Red Line
  • Muriel, or the Time of Return
  • F for Fake
  • A Serious Man
  • WALL·E
  • Listen Up Philip
  • Badlands
  • Wild Grass
  • Nail in the Boot
  • Björk: Biophilia Live
  • They Live by Night
  • Trans-Europ-Express
  • Clouds of Sils Maria
  • Horse Money
  • Two Days, One Night
  • Inherent Vice
  • The Master
  • The Wonders
  • Mr. Turner
  • The Color of Pomegranates
  • There Will Be Blood
  • Barry Lyndon
  • Flight of the Red Balloon
  • The Green, Green Grass of Home
  • Gone Girl
  • Love Unto Death
  • The Blue Room
  • Eden
  • Life of Riley
  • The Color Wheel
  • Taipei Story
  • Good Men, Good Women
  • Cold Water
  • Seymour: An Introduction
  • The Look of Silence
  • Heaven Knows What
  • 2001: A Space Odyssey
  • East of Eden
  • Magnolia
  • Cat People
  • Lions
  • El Valley Centro
  • Stray Dogs
  • La Sapienza
  • Nenette and Boni
  • Hapax Legomena III: Critical Mass
  • Garlic Is as Good as Ten Mothers
  • Gap-Toothed Women
  • God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Still the Water
  • Dracula: Pages from a Virgin's Diary
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them
  • Days of Heaven
  • The Hitch-Hiker
  • Starred Up
  • Jealousy
  • Thais
  • Sans Soleil
  • The Stranger
  • Level Five
  • A Most Wanted Man
  • The Congress
  • Le Joli Mai
  • Far from Vietnam
  • House of Bamboo
  • Death in the Garden
  • Daughter of Deceit
  • The Phantom of Liberty
  • Fever Mounts at El Pao
  • The Straight Story
  • Boy Meets Girl
  • Run of the Arrow
  • Au Hasard Balthazar
  • Earth
  • The Strange Little Cat
  • Tartuffe
  • Virile Games
  • Darkness, Light, Darkness
  • The Ossuary
  • Outer Space
  • Manufractur
  • The Arrival
  • The Great Madcap
  • After Hours
  • Wuthering Heights
  • Mexican Bus Ride
  • What Now? Remind Me
  • Factory
  • Ars
  • Moebius
  • Persona
  • Diary of a Chambermaid
  • You've Got Beautiful Stairs, You Know...
  • The Pleasure of Love in Iran
  • The Young One
  • Nazarin
  • Citizen Kane
  • Le bel indifférent
  • Él
  • Red Desert

See all 453

World Map

Highly rated films Forrest is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Olive Kitteridge
  • The Salt of the Earth
  • Memory of the Camps
  • Black Mirror: White Christmas
  • National Theatre Live: A Streetcar Named Desire
  • Billy Elliot: The Musical

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more