Highest rated films

  • Queen of Earth

    ★★★★½

  • Taxi

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★★★

  • Son of Saul

    ★★★★

  • The Assassin

    ★★★★

  • Cemetery of Splendor

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • The Searchers

    ★★★★★

  • Dead Man

    ★★★★★

  • Safe

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Far from Heaven

    ★★★★★

  • A Page of Madness

    ★★★★★

  • The Story of the Last Chrysanthemum

    ★★★★★

  • Outer Space

    ★★★★★

  • Window Water Baby Moving

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★½

  • Wings of Desire

    ★★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 403 Films watched
  • 33.6 Average per month
  • 7.8 Average per week

Milestones

First Film

City Lights

Jan 1

Most Watched

Three Films: Blue White/Bloodstone/Vein

3 times

Mulholland Drive

twice

Cat's Cradle

twice

Taxi

twice

The Social Network

twice

Last Film

When Evening Falls on Bucharest or Metabolism

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
277 films
Romance
59 films
Comedy
57 films
Thriller
46 films
Crime
35 films
Documentary
34 films
Mystery
32 films
Horror
18 films
Fantasy
18 films
Action
17 films
USA
162 films
France
90 films
Japan
48 films
Germany
33 films
UK
26 films
Canada
13 films
Taiwan
12 films
Portugal
12 films
Italy
11 films
English
238 films
French
65 films
Japanese
48 films
Spanish
33 films
German
25 films
Russian
21 films
Chinese
17 films
Italian
14 films
Portuguese
11 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Forrest’s most liked review

Anomalisa

Ideas about this film I am willing to entertain:
1. We are supposed to think of Michael Stone as an awful human being.
2. Everyone is poorly written on purpose, that's the point. Michael can't see anyone other than as a sketch of a human being that exists in relationship…

More reviews

Forrest’s most liked list

Best films of 2014

I just realized, as I was preparing my 2015 list, that I never made a 2014 list. Better late than never, I suppose.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Carrie
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Non-Stop Beautiful Ladies

Films Forrest watched in 2015

  • When Evening Falls on Bucharest or Metabolism
  • Amour Fou
  • Tabu
  • Shadow of a Doubt
  • Christmas, Again
  • Hugo
  • Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One
  • Brooklyn
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Terminal Island
  • A Hard Day
  • Mulholland Drive
  • Céline and Julie Go Boating
  • Duelle
  • Lost Highway
  • The Creation of Meaning
  • 45 Years
  • Anomalisa
  • L'Amour fou
  • Arabian Nights: Volume 1, The Restless One
  • The Duchess of Langeais
  • The Arbor
  • L for Leisure
  • A Very Murray Christmas
  • The Bastards
  • The Hateful Eight
  • The Revenant
  • In Jackson Heights
  • Hitchcock/Truffaut
  • Les Dames du Bois de Boulogne
  • Mediterranea
  • Mustang
  • In the Basement
  • She's Lost Control
  • Non-Stop Beautiful Ladies
  • Superstar: The Karen Carpenter Story
  • Dottie Gets Spanked
  • The Brick and the Mirror
  • Carol
  • The Headless Woman
  • The Martian
  • I'm Not There
  • Anatahan
  • Gebo and the Shadow
  • Germany Pale Mother
  • Oh the Days!
  • Almayer's Folly
  • By the Sea
  • Out 1
  • Dreams
  • Steve Jobs
  • Insiang
  • Shivers
  • The Pearl Button
  • Son of Saul
  • Write and Fight
  • Crimson Peak
  • Graduate First
  • The Measures
  • Tokyo Tribe
  • À Nos Amours
  • A Boring Story
  • The Assassin
  • The Doll
  • Night Noon
  • The Noose
  • People's Park
  • Cure
  • No. 16: Oz: The Tin Woodman's Dream
  • The Codes
  • The Royal Road
  • Blanket Statement #2: It's All or Nothing
  • Yumen
  • Sicario
  • Sea of Vapors
  • Cats Amore
  • Zip-Tone-Cat-Tune
  • Cat Food
  • Max
  • Cat's Cradle
  • Nightcats
  • Miles Ahead
  • Right Now, Wrong Then
  • The Treasure
  • Junun
  • No Home Movie
  • Heart of a Dog
  • Visit, or Memories and Confessions
  • Bridge of Spies
  • 88:88
  • My Golden Days
  • Les Cowboys
  • In the Shadow of Women
  • Journey to the Shore
  • Bring Me the Head of Tim Horton
  • Mountains May Depart
  • The Lobster
  • The Day He Arrives
  • The Walk
  • La Chambre
  • Taxi
  • Office
  • Experimenter
  • Eyes Wide Shut
  • Good Morning
  • Girl with Hyacinths
  • Med glorian på sned
  • Wandering with the Moon
  • The State of Things
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • Reminiscences of a Journey to Lithuania
  • Faraway, So Close!
  • Wings of Desire
  • Goodnight Mommy
  • The Naked Spur
  • On Dangerous Ground
  • The Mend
  • Alice in the Cities
  • The Searchers
  • Cemetery of Splendor
  • T-Men
  • I Don't Want to Sleep Alone
  • The Marquise of O
  • Blind
  • Gun Crazy
  • The Forbidden Room
  • Eyes Without a Face
  • Memories of Underdevelopment
  • The Iron Ministry
  • Good Night, Spain
  • I Walked with a Zombie
  • Love
  • Phase IV
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Straight Outta Compton
  • Vive L'Amour
  • Young Adult
  • Juno
  • Nostalgia
  • My Brother's Wedding
  • A Matter of Life and Death
  • The Gift
  • Ricki and the Flash
  • Carrie
  • The Kindergarten Teacher
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Stavisky...
  • Ashes
  • Early Summer
  • Twilight
  • Sign of the Pagan
  • Phoenix
  • Record of a Tenement Gentleman
  • The Fearmakers
  • Western Union
  • The True Story of Jesse James
  • Ned Kelly
  • Stalker
  • Brothers and Sisters of the Toda Family
  • Vengeance Is Mine
  • In the Realm of the Senses
  • Taxi Driver
  • Alleluia
  • What Did the Lady Forget?
  • Colossal Youth
  • Solaris
  • In Vanda's Room
  • Taxi
  • Ossos
  • Southpaw
  • Sworn to the Drum: A Tribute to Francisco Aguabella
  • The Maestro: King of the Cowboy Artists
  • The Green Years
  • Blood
  • Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking
  • Stray Dog
  • In Another Country
  • Amy
  • Mysteries of Lisbon
  • When Marnie Was There
  • Eccentricities of a Blonde-Haired Girl
  • Mogambo
  • Tokyo Drifter
  • The Princess of France
  • Inland
  • The Only Son
  • The Neighbor's Wife and Mine
  • The Ardor
  • I Want to See
  • Youth of the Son
  • Prince of Broadway
  • The Social Network
  • Daisies
  • Seven Samurai
  • Magnificent Obsession
  • There Was a Father
  • Manglehorn
  • Results
  • The Bad Sleep Well
  • High and Low
  • To Sleep with Anger
  • Onibaba
  • The Naked Island
  • The Third Man

See all 403

World Map

Highly rated films Forrest is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Room
  • Ivy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more