Highest rated films

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • Cameraperson

    ★★★★

  • The Ornithologist

    ★★★★

  • Kate Plays Christine

    ★★★★

  • Sieranevada

    ★★★★

  • Mimosas

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★★

  • Strange Days

    ★★★★★

  • The Story of the Last Chrysanthemum

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • Badlands

    ★★★★½

  • Yi Yi

    ★★★★½

  • Close-Up

    ★★★★½

  • Waltz with Bashir

    ★★★★½

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★★½

  • The Watermelon Woman

    ★★★★½

  • The Passenger

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 404 Films watched
  • 33.7 Average per month
  • 7.8 Average per week

Milestones

First Film

The Story of the Last Chrysanthemum

Jan 2

Most Watched

Landscape (for Manon)

twice

New York Portrait, Chapter II

twice

From the Diary of a Wedding Photographer

twice

The Hedonists

twice

Sarah Winchester: Ghost Opera

twice

Last Film

O Brother, Where Art Thou?

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
272 films
Romance
52 films
Comedy
49 films
Documentary
46 films
Thriller
40 films
Crime
37 films
History
28 films
Fantasy
23 films
Mystery
22 films
Horror
20 films
USA
135 films
France
93 films
Germany
42 films
Italy
26 films
UK
26 films
Japan
24 films
Belgium
16 films
Greece
14 films
Taiwan
14 films
South Korea
12 films
English
208 films
French
73 films
Spanish
39 films
German
37 films
Chinese
26 films
Japanese
26 films
Russian
19 films
Italian
17 films
Portuguese
16 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Forrest’s most liked review

The Tree of Life

★★★★★

There is a stupendous Kuleshov Effect moment in this film: It occurs some half hour or so after Brad Pitt tells his middle son (I believe) that "not to end up like I did, I dreamed of being a great musician." Pitt is playing the piano, and during a rest,…

More reviews

Forrest’s most liked list

Best new-to-me film discoveries of 2015

The best films released before 2014 that I saw for the first time in 2015.

I have logged 397 films on Letterboxd for 2015, have watched a few that are not on this site, and probably forgot a few more. This includes viewings of films I had already seen, including…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

A Brighter Summer Day
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Bronze
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Raking Light

Films Forrest watched in 2016

  • O Brother, Where Art Thou?
  • Werckmeister Harmonies
  • Electra, My Love
  • HyperNormalisation
  • Ashik Kerib
  • Cosmos
  • Carol
  • 2046
  • Genealogies of a Crime
  • Creepy
  • The Invitation
  • Ashes of Time
  • Gangs of New York
  • Under Electric Clouds
  • Silence
  • Three Crowns of the Sailor
  • Looking at the Sea
  • In Titan's Goblet
  • Landscape (for Manon)
  • Florence
  • New York Portrait, Chapter III
  • New York Portrait, Chapter II
  • New York Portrait, Chapter I
  • Study of a River
  • Boston Fire
  • Treasure Island
  • Daughters of the Dust
  • The Color of Pomegranates
  • Elle
  • The Illinois Parables
  • The Eyes of My Mother
  • Arrival
  • Man on Pink Corner
  • Diary of a Country Priest
  • Journey Into the Night
  • On Top of the Whale
  • The Others
  • Manchester by the Sea
  • Sunset Boulevard
  • The Dressel Family
  • A Fugitive from the Past
  • Earth
  • Legend of the Mountain
  • El Sicario, Room 164
  • Russian Ark
  • 13th
  • The Mad Fox
  • Rapture
  • The Terrorizers
  • Unending Advance
  • Happy Together
  • Hero of the Red Light District
  • Mad Ladders
  • Fe26
  • Tharlo
  • See a Dog, Hear a Dog
  • Bad mama, who cares
  • Ears, Nose and Throat
  • Jáaji Approx.
  • Ten Mornings Ten Evenings and One Horizon
  • For Christian
  • Burning Mountains That Spew Flame
  • Decalogue V
  • July Rain
  • It Was In May
  • The Lost City of Z
  • Aquarius
  • Yourself and Yours
  • Everything Else
  • Алый парус Парижа
  • An Aviation Field
  • The Ornithologist
  • Demon
  • Decalogue IV
  • Memories of Underdevelopment
  • The Two Fedors
  • Under the Shadow
  • Sieranevada
  • Fire at Sea
  • I Am Twenty
  • Harlan County U.S.A.
  • Spring on Zarechnaya Street
  • Taipei Story
  • Toni Erdmann
  • Certain Women
  • Paterson
  • American Honey
  • From the Diary of a Wedding Photographer
  • The Hedonists
  • Sarah Winchester: Ghost Opera
  • A Brief History of Princess X
  • Mimosas
  • Decalogue III
  • Kate Plays Christine
  • All the Cities of the North
  • Things to Come
  • Le Divertissement
  • Le Quadrille
  • Aux quatre coins
  • The Hedonists
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • The Last Sunset
  • From the Diary of a Wedding Photographer
  • A Brief History of Princess X
  • Nobody's Wife
  • Sarah Winchester: Ghost Opera
  • Merrily We Go to Hell
  • Decalogue II
  • Decalogue I
  • The Adventures of Prince Achmed
  • Death Is a Caress
  • Circus Drawings
  • The Thief and the Cobbler
  • Moonlight
  • Giant
  • Knowing Men
  • Kékszakállú
  • Boogie Nights
  • Raking Light
  • Telephones
  • Chronicles of a Lying Spirit (by Kelly Gabron)
  • A Movie
  • Looking for Mushrooms
  • Breakaway
  • Crossroads
  • Easter Morning
  • Chelsea Girls
  • The Love Witch
  • Howards End
  • Violence
  • The Wind Journeys
  • The Glass Shield
  • Sully
  • Campo Grande
  • Multiple Maniacs
  • The Academy of Muses
  • Last Year at Marienbad
  • Hiroshima Mon Amour
  • The Hidden Fortress
  • Memories of a Morning
  • Madonna: Truth or Dare
  • Sand Storm
  • Eyam
  • I Am No Bird
  • Train to Busan
  • Rashomon
  • The Lost Arcade
  • The Big Knife
  • Nocturama
  • Kubo and the Two Strings
  • Train of Shadows
  • Don't Breathe
  • In the City of Sylvia
  • Hell or High Water
  • Lampedusa in Winter
  • Fatima
  • Close-Up
  • In Order of Disappearance
  • Paths of Glory
  • The Killing
  • Happy Hour
  • Complete Unknown
  • Blow-Up
  • Blow Out
  • Short Fuse
  • Continuum
  • Ixcanul
  • Little Men
  • Amarcord
  • Pete's Dragon
  • Mia madre
  • A Tale of Love and Darkness
  • Smithereens
  • Kate Plays Christine
  • Disorder
  • Ginger and Fred
  • Spartacus
  • Sambizanga
  • Skagafjördur
  • Landscape (for Manon)
  • New York Portrait, Chapter II
  • July '71 in San Francisco, Living at Beach Street, Working at Canyon Cinema, Swimming in the Valley of the Moon
  • On the Silver Globe
  • My King
  • The Issa Valley
  • Homo Sapiens
  • Love Affair
  • Collective: Unconscious
  • Neither Heaven Nor Earth
  • Le Plaisir
  • Zero Dark Thirty
  • The Tenth Man
  • Eternity and a Day
  • The Dust of Time
  • Voyage to Cythera
  • American Sniper
  • Ulysses' Gaze
  • Let's Go Native
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • Too Late Blues
  • A Child Is Waiting
  • The Innocents
  • The Suspended Step of the Stork
  • Athens, Return to the Acropolis

See all 404

World Map

Highly rated films Forrest is yet to see

  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Brazilian Holocaust
  • Sunday Beauty Queen
  • A Silent Voice
  • Miss Saigon: 25th Anniversary

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more