Highest rated films

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Detroit

    ★★★★

  • On Generation and Corruption

    ★★★★

  • Saint Bathans Repetitions

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★½

  • Mudbound

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★★

  • The Searchers

    ★★★★★

  • Johnny Guitar

    ★★★★★

  • Wavelength

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★½

  • The Last Temptation of Christ

    ★★★★½

  • Beau Travail

    ★★★★½

  • The Trial

    ★★★★½

  • The Wind Will Carry Us

    ★★★★½

  • The House Is Black

    ★★★★½

  • Gertrud

    ★★★★½

  • Memories of Underdevelopment

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 375 Films watched
  • 31.2 Average per month
  • 7.2 Average per week

Milestones

First Film

Dead Reckoning

Jan 1

Most Watched

The Diary of a Chambermaid

twice

The Rules of the Game

twice

Last Film

Bahubali: The Beginning

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
228 films
Documentary
68 films
Romance
50 films
Thriller
44 films
Comedy
43 films
Mystery
26 films
Crime
25 films
Sci Fi
24 films
Horror
21 films
Action
15 films
USA
104 films
France
94 films
Germany
33 films
Italy
24 films
China
18 films
UK
17 films
Japan
17 films
Poland
11 films
Belgium
10 films
English
163 films
French
80 films
Spanish
42 films
German
36 films
Russian
28 films
Italian
27 films
Chinese
23 films
Japanese
17 films
Arabic
14 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Forrest’s most liked review

Lady Bird

★★★

"Don't you think they're the same thing? Love and attention?"

It's a good line, and props to Gerwig for giving it to a minor character. Lady Bird suffers a bit from the same issue that Woody Allen and his followers (including Noah Baumbach) suffer from, which is that too often…

More reviews

Forrest’s most liked list

Best repertory/home-viewing 2016

The best films films I saw in 2016, excluding new releases (or those within the past couple of years) and those I have seen before. It's worth noting that there are a handful of films (chief among them is LANDSCAPE IN THE MIST) that grew grew immeasurably by my estimation…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

High and Low
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

From False to Legal in One Take

Films Forrest watched in 2017

  • Bahubali: The Beginning
  • Downsizing
  • Lake Mungo
  • Hermia & Helena
  • Kristián
  • The Other Side of Hope
  • Slack Bay
  • Skinningrove
  • The Death of Louis XIV
  • Impression of a War
  • Black Christmas
  • Call Me by Your Name
  • Lady Bird
  • The Villa of Monsters
  • Superstition
  • Seven Reeds, One Suit
  • N.U.
  • People of the Po Valley
  • The Golden Coach
  • The Magnificent Ambersons
  • Wet Woman in the Wind
  • On the Beach at Night Alone
  • Paths of the Soul
  • The Woman on the Beach
  • The Diary of a Chambermaid
  • Citizen Kane
  • Throw Away Your Books, Rally in the Streets
  • Dragon Inn
  • The Hearts of Age
  • La Belle Noiseuse
  • The Spider's Stratagem
  • Blood on Wolf Mountain
  • Confucius
  • The Woman with Two Heads
  • An Attempt to Describe the Measure of a Man
  • Les chants de Maldoror
  • The One-Armed Swordsman
  • McCabe & Mrs. Miller
  • The Trial
  • 71 Fragments of a Chronology of Chance
  • Breathless
  • Mudbound
  • Diary of a Chambermaid
  • Death by Hanging
  • The Diary of a Chambermaid
  • The Love Eterne
  • Johnny Guitar
  • Song of China
  • Battleship Potemkin
  • Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot
  • Ivan the Terrible, Part I
  • Valparaiso
  • Hanoi, Tuesday 13th
  • Sunday in Peking
  • The Unknown Girl
  • First Spaceship on Venus
  • General Report
  • La Bête Humaine
  • Pilot Pirx's Inquest
  • Air Hostess
  • My Darling Clementine
  • Zabriskie Point
  • Wherever You Go, There We Are
  • Silica
  • One Floor Below
  • Rabid
  • Dawson City: Frozen Time
  • Lured
  • Angst
  • Beautiful Duckling
  • Do the Right Thing
  • Scenes from Under Childhood, Section Four
  • Scenes from Under Childhood, Section Three
  • Scenes from Under Childhood, Section Two
  • Scenes from Under Childhood, Section One
  • Daughter of the Nile
  • La Marseillaise
  • Two Stage Sisters
  • High and Low
  • Memories of Underdevelopment
  • Wonderstruck
  • The Temptation of St. Tony
  • Hard to Be a God
  • Grand Illusion
  • New Year Sacrifice
  • Notorious
  • Dead Mountaineer's Hotel
  • The Florida Project
  • Blade Runner 2049
  • Lucia
  • Hallelujah the Hills
  • L'Atalante
  • A Day in the Country
  • The Lusty Men
  • Crows and Sparrows
  • Dragonfly Eyes
  • Caniba
  • The Worldly Cave
  • On Generation and Corruption
  • Wasteland No. 1: Ardent Verdant
  • Shape of a Surface
  • Saint Bathans Repetitions
  • The Crack-Up
  • Year of the Dragon
  • The Day After
  • Rise and Fall of a Small Film Company
  • BPM (Beats per Minute)
  • A Gentle Creature
  • Life Is Ours
  • Spring in a Small Town
  • 2001: A Space Odyssey
  • Zama
  • Casa de Lava
  • Love Torn in Dreams
  • The Crime of Monsieur Lange
  • Marjorie Prime
  • Street Angel
  • The Rules of the Game
  • Hissein Habré, A Chadian Tragedy
  • Picnic on the Grass
  • Toni
  • Daybreak
  • Burn After Reading
  • Zero for Conduct
  • À propos de Nice
  • Ballet mécanique
  • French Cancan
  • mother!
  • The Little Match Girl
  • Renoir
  • Laborer's Love
  • Underworld
  • Starship Troopers
  • Boudu Saved from Drowning
  • Center Stage
  • Bad Timing
  • Don't Look Now
  • Eureka
  • Extraordinary Stories
  • The Priest and the Girl
  • Balnearios
  • RoboCop
  • Red Desert
  • Rio Bravo
  • Christine
  • Bamboozled
  • Road
  • Eldorado XXI
  • Enthusiasm
  • A Month in Thailand
  • The Enchanted Desna
  • Chronicle of Flaming Years
  • Gertrud
  • The War Is Over
  • From Saturday to Sunday
  • Kino-pravda no. 21
  • Chess Fever
  • Day of Wrath
  • Elephant
  • Death and the Devil
  • Rhine River
  • From Greece
  • Mülheim/Ruhr
  • By the Dike Sluice
  • Scarred Hearts
  • I dimenticati
  • Days of Eclipse
  • Tragedy of a Ridiculous Man
  • O-Bi, O-Ba: The End of Civilization
  • Layer Cake
  • Late August at the Hotel Ozone
  • Poem of the Sea
  • Conscience
  • Dead Man's Letters
  • Thirteen Days
  • The War Game
  • Lullaby
  • Algol: Tragedy of Power
  • Privilege
  • *Corpus Callosum
  • Good Time
  • Detroit
  • Broadcast News
  • Madame X: An Absolute Ruler
  • Facing the Judgement of History
  • Dunkirk
  • The Last Days of Gomorrah
  • The Bloodettes
  • Afronauts
  • A Ghost Story
  • The Loveless
  • Shock
  • A Bay of Blood
  • Saving Private Ryan
  • Tower XYZ
  • Oleg and the Rare Arts
  • A Tale of Two Sisters
  • Desert Hearts
  • Microcosmos
  • Songs My Brothers Taught Me
  • Baby Driver
  • The Wind Will Carry Us
  • Bad Lieutenant
  • Fresh Bait

See all 375

World Map

Highly rated films Forrest is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Paddington 2
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more