Highest rated films

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • La Flor

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Support the Girls

    ★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★

  • Unfriended: Dark Web

    ★★★★

  • The Grand Bizarre

    ★★★★

  • Bisbee '17

    ★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★★

  • Red Desert

    ★★★★★

  • Wavelength

    ★★★★★

  • The Travelling Players

    ★★★★★

  • Window Water Baby Moving

    ★★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★½

  • The Color of Pomegranates

    ★★★★½

  • L'Eclisse

    ★★★★½

  • Night and Fog

    ★★★★½

  • Le Bonheur

    ★★★★½

  • The Trial

    ★★★★½

  • The Meetings of Anna

    ★★★★½

  • Shadows of Forgotten Ancestors

    ★★★★½

  • The Captive

    ★★★★½

  • Pyaasa

    ★★★★½

  • Zorns Lemma

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 364 Films watched
  • 30.3 Average per month
  • 7 Average per week

Milestones

First Film

Chung Kuo: China

Jan 1

Most Watched

Water Ritual #1: An Urban Rite of Purification

twice

The Other Side of the Wind

twice

Godard's Passion

twice

Last Film

If Beale Street Could Talk

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
210 films
Documentary
65 films
Comedy
42 films
Thriller
34 films
Romance
33 films
History
28 films
Horror
26 films
Mystery
20 films
Crime
18 films
Sci Fi
17 films
France
113 films
USA
113 films
Italy
33 films
Germany
30 films
Japan
24 films
UK
19 films
Iran
14 films
Switzerland
12 films
China
10 films
English
180 films
French
86 films
Italian
36 films
Japanese
27 films
German
24 films
Spanish
23 films
Russian
23 films
Chinese
17 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Forrest’s most liked review

BlacKkKlansman

★★★★

I'm seeing a good deal of criticism suggesting that this film is pro-cop, siding with Ron over Patrice. I'm not convinced that's entirely true.

Certainly, we see biracial police partners work together to thwart a KKK attack. Without the police, the attack would have been successful. Adam Driver's "we're a…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Passion of Joan of Arc
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Dog Eat Dog
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Hereditary
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

It's Always Late for Freedom

Films Forrest watched in 2018

  • If Beale Street Could Talk
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Let the Corpses Tan
  • Shirkers
  • Roma
  • Dovlatov
  • Private Life
  • Aquaman
  • Vox Lux
  • Blow Job
  • Water Ritual #1: An Urban Rite of Purification
  • Once There Was Brasília
  • White Out, Black In
  • The Ghost Cat and the Mysterious Shamisen
  • The Dead Nation
  • Wishing Well
  • The Trial
  • Orinoco, New World
  • Water Ritual #1: An Urban Rite of Purification
  • Dyketactics
  • Fuses
  • I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians
  • A.K.A. Serial Killer
  • The Favourite
  • Akira
  • Widows
  • The World According to Garp
  • Ride the High Country
  • El sur
  • Kaagaz Ke Phool
  • Bhumika
  • Pyaasa
  • The Howling
  • The Wild Boys
  • Lady Snowblood
  • Bush Mama
  • Infinite Football
  • Mundane History
  • Mrs. Fang
  • The Travelling Players
  • Joy of Learning
  • Dharma Guns
  • The White Rose
  • The Courage of the People
  • Princess Yang Kwei Fei
  • The Crucified Lovers
  • Cold War
  • Suspiria
  • 9 Fingers
  • The Big City
  • Street of Shame
  • When the Cat Comes
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Suspiria
  • Othello
  • Ninotchka
  • Ada Kaleh
  • Three Quarters
  • The Battle of Algiers
  • In the Mouth of Madness
  • The Thing
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • The Other Side of the Wind
  • The Inextinguishable Fire
  • Global Groove
  • Centipede Horror
  • Lake of Dracula
  • Eros + Massacre
  • Dr. Akagi
  • 3 Faces
  • The Four Horsemen of the Apocalypse
  • A Star Is Born
  • The Wild Pear Tree
  • Your Face
  • The Grand Bizarre
  • Walled Unwalled
  • The Glass Note
  • Luminous Shadow
  • Mixed Signals
  • Cinderella
  • You the Better
  • 11 x 14
  • Mother India
  • Long Day's Journey Into Night
  • A Family Tour
  • Ash Is Purest White
  • Mothlight
  • 23rd Psalm Branch: Part I
  • Window Water Baby Moving
  • Fish & Cat
  • The Other Side of the Wind
  • Cam
  • The Trap
  • Living Still Life
  • Anna
  • Gabbeh
  • La Flor
  • Happy as Lazzaro
  • Smell of Camphor, Fragrance of Jasmine
  • Offside
  • Bisbee '17
  • Chronicle of a Summer
  • Love and Bruises
  • Sympathy for the Devil
  • Burning
  • Perfect Blue
  • Schmeerguntz
  • Statues Also Die
  • Afrique 50
  • Mandy
  • Nouvelle Vague
  • Landscape Suicide
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Election 2
  • Berlin: Symphony of a Great City
  • The Hour of the Furnaces
  • PROTOTYPE
  • Summer Palace
  • Invitation to a Journey
  • The Smiling Madame Beudet
  • Purple Butterfly
  • Sombre
  • Antoinette Sabrier
  • The Seashell and the Clergyman
  • The Madness of the Valiants
  • Disque 957
  • Themes and Variations
  • Étude cinégraphique sur une arabesque
  • The Addiction
  • Aerograd
  • Vengeance
  • Dog Eat Dog
  • Support the Girls
  • Altered States
  • Lifeforce
  • The Man Who Left His Will on Film
  • Cocote
  • Oh, Woe Is Me
  • BlacKkKlansman
  • Moonrise
  • Peterloo
  • Gang of Four
  • Madeline's Madeline
  • House of Tolerance
  • Revenge
  • The Strange Case of Angelica
  • Milla
  • The Captive
  • The Intruder
  • The Nights of Zayandeh-Rood
  • Lourdes
  • The Hymns of Muscovy
  • 24 City
  • Leave No Trace
  • 2 or 3 Things I Know About Her
  • Sorry to Bother You
  • Red River
  • Araby
  • Star Spangled to Death
  • Inside Man
  • Light Sleeper
  • Hush!
  • Pipeline
  • Les Carabiniers
  • Unfriended: Dark Web
  • Ludwig
  • A Man Escaped
  • The Medium
  • Showgirls
  • Varya
  • King Lear
  • At the Edge of Russia
  • Alexandra
  • Custody
  • The Death of Stalin
  • 4
  • Hereditary
  • Dust
  • The Stroll
  • Moscow
  • Of Great Events and Ordinary People
  • Filming Othello
  • Heaven Is Still Far Away
  • Fårö Document
  • Karin's Face
  • En rachâchant
  • La Madre
  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41
  • Fruits of Passion
  • Leto
  • The Little Girl Who Sold the Sun
  • That Day, on the Beach
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Red Line 7000
  • Orly
  • The Nothing Factory
  • First Reformed
  • Afternoon
  • Cuadecuc, Vampir
  • The Rider
  • You Were Never Really Here
  • Colophon (for the Arboretum Cycle)
  • Epilogue
  • Monody

See all 364

World Map

Highly rated films Forrest is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Burn the Stage: The Movie
  • The Shivering Truth
  • Springsteen On Broadway

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more