Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • F for Fake

    ★★★★★

  • Landscape in the Mist

    ★★★★★

  • The House Is Black

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • Friday Night

    ★★★★½

  • Thief or Reality

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • Point Break

    ★★★★

  • Ugetsu

    ★★★★

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 412 Films watched
  • 34.3 Average per month
  • 7.9 Average per week

Milestones

First Film

Angels Wear White

Jan 1

Last Film

Little Women

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
242 films
Documentary
57 films
Comedy
43 films
Crime
42 films
Thriller
42 films
Mystery
29 films
Romance
29 films
Horror
25 films
Action
24 films
Fantasy
19 films
USA
135 films
France
92 films
Germany
45 films
Japan
30 films
Italy
24 films
UK
23 films
Belgium
16 films
South Korea
14 films
China
11 films
Mexico
10 films
English
213 films
French
74 films
Spanish
42 films
Italian
30 films
Japanese
29 films
German
25 films
Russian
16 films
Korean
14 films
Chinese
13 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 27 Added 236

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Forrest’s most liked review

Capernaum

Capernaum is for people who think that the ultimate function of cinema is to make you feel sympathy for fictional people, and that political cinema is cinema that makes you feel sympathy for people who are less fortunate than you. It observes, in a frame story, the tribulations of an…

More reviews

Forrest’s most liked list

Top 100

I made this list in April 2019 because it was a thing going around on Twitter. People reacted positively so I figured I'd put it up here. Usual caveats with lists (don't fret the order, it would be different on a different day) all apply. These don't always align with star ratings; make of that what you will.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Pet Sematary
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Luminare

Films Forrest watched in 2019

  • Little Women
  • Mother of George
  • Romancing in Thin Air
  • Night Across the Street
  • You Can Count on Me
  • Pinball
  • GUO4
  • The Lone Ranger
  • Honeygiver Among the Dogs
  • Dark Waters
  • Ghosts of Sugar Land
  • Visitation
  • Crocus
  • Asparagus
  • Time to Die
  • Voyage of Time: Life's Journey
  • The Painted Bird
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • Transit
  • A Hidden Life
  • Alita: Battle Angel
  • Wind River
  • Apollo 13
  • The Wizard of Oz
  • Focii
  • 37/78: Tree Again
  • Niki and Flo
  • The Wind
  • A Screaming Man
  • A Night at the Garden
  • When Pigs Fly
  • My Twentieth Century
  • The Cow
  • Take Care of My Cat
  • Nowhere to Hide
  • Art Museum by the Zoo
  • The Autobiography of Nicolae Ceausescu
  • Resurrection of The Little Match Girl
  • The Oak
  • My Sassy Girl
  • The Gingko Bed
  • Da 5 Bloods
  • The Vampires of Poverty
  • Receiver
  • A Leaf Is the Sea Is a Theater
  • Life on Earth
  • The Night Watchman
  • Sleepwalk
  • All About Lily Chou-Chou
  • A Fistful of Dollars
  • Yojimbo
  • Knives Out
  • Invisible Life
  • The United States of America
  • 8½ x 11
  • New York Portrait, Chapter III
  • A Reticule of Love
  • Inter-View
  • Flora
  • Lovely Rita
  • A Colt Is My Passport
  • Winter Solstice
  • Autumnal Equinox
  • Summer Solstice
  • La tía Alejandra
  • Parabola d'oro
  • Peasants of the Sea
  • Easter in Sicily
  • Surfarara
  • Islands of Fire
  • Ama Girls
  • Did You Wonder Who Fired the Gun?
  • Tokyo Story
  • Clepsydra
  • Elementary Phrases
  • The Thatch of Night
  • Nightmare Series
  • He Was Born, He Suffered, He Died
  • The Motive
  • The Camera: Je or La Caméra: I
  • The Lighthouse
  • Humanity and Paper Balloons
  • The Third Part of the Night
  • The Coca-Cola Kid
  • Poltergeist
  • Silvia Prieto
  • Veslemøy's Song
  • My Skin, Luminous
  • Shakti
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Invisible World
  • Eclipse
  • Luminare
  • Salt Crystals Spiral Jetty Dead Sea Five Year Film
  • Energie!
  • Moon 1969
  • Let Your Light Shine
  • Littoral Zones
  • Stellar
  • Motherless Brooklyn
  • The Godfather: Part II
  • Wasp Network
  • Marriage Story
  • A Dramatic Film
  • The Cotton Club
  • He Walked by Night
  • Joker
  • Bitter Bread
  • Arabesques on the Pirosmani Theme
  • Hakob Hovnatanyan
  • Kiev Frescoes
  • The House Is Black
  • Heimat Is a Space in Time
  • Trouble
  • Empire of Passion
  • The Irishman
  • Pain and Glory
  • First Cow
  • Born to Be
  • Varda by Agnès
  • Endless Night
  • Saturday Fiction
  • Fire Will Come
  • Beanpole
  • Martin Eden
  • Vitalina Varela
  • The Moneychanger
  • Ad Astra
  • Sibyl
  • Liberté
  • A Girl Missing
  • To the Ends of the Earth
  • The Whistlers
  • I Was at Home, But...
  • Atlantics
  • Bacurau
  • The Traitor
  • Oh Mercy
  • The Wild Goose Lake
  • Zombi Child
  • Cunningham
  • Young Ahmed
  • Synonyms
  • Our House
  • Femina
  • King Ubu
  • Suleiman Mountain
  • An Elephant Sitting Still
  • The Music Room
  • Il Posto
  • Love in a Fallen City
  • Morgiana
  • Getting to Know the Big Wide World
  • Craig's Wife
  • The Load
  • Eve's Bayou
  • Dance, Girl, Dance
  • Family Business
  • Judex
  • Night of the Demon
  • Bitter Sugar
  • One Way or Another
  • The Round-Up
  • F for Fake
  • Party Girl
  • It
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Gates of Heaven
  • The War of the Worlds: Next Century
  • Golem
  • Dead Horse Nebula
  • Cold Case Hammarskjöld
  • Performance
  • Humanité
  • Parasite
  • Autumn Ball
  • In the Cut
  • Mouchette
  • Karkalou
  • Ulzana's Raid
  • Black Mother
  • The Holy Girl
  • Fat Girl
  • Extinction
  • Correspondences
  • The Great Silence
  • The Sixth Side of the Pentagon
  • Black Panthers
  • The Face of Another
  • The Phantom
  • Neighboring Sounds
  • Corpo Celeste
  • All Is Forgiven
  • Crawl
  • Sacro GRA
  • The Experience
  • Recess
  • The Bread and Alley
  • The Childhood of a Leader
  • Ugetsu
  • Oxhide
  • La Ciénaga
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Death Proof

See all 412

World Map

Highly rated films Forrest is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Aswang

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more