Highest rated films

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • The Year of the Discovery

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★½

  • Desterro

    ★★★½

  • Leonie, Actrice en Spionne

    ★★★½

  • In Pieces

    ★★★½

  • The Nose or The Conspiracy of Mavericks

    ★★★

  • Judy Versus Capitalism

    ★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • The Searchers

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★½

  • Dil Se..

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★

  • Come and See

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • Orlando

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 197 Films watched
  • 24.6 Average per month
  • 6.2 Average per week

Milestones

First Film

Days of Heaven

Jan 9

Most Watched

The Searchers

twice

Last Film

A Tribute to Malcolm X

Aug 4

Genres, Countries & Languages

Drama
124 films
Romance
36 films
Comedy
23 films
Thriller
20 films
Documentary
20 films
War
20 films
Crime
17 films
Western
14 films
Fantasy
14 films
Adventure
13 films
USA
86 films
Japan
19 films
France
15 films
Germany
12 films
Greece
11 films
UK
9 films
Hungary
6 films
Italy
5 films
India
5 films
English
114 films
French
24 films
Japanese
21 films
Spanish
17 films
German
15 films
Russian
10 films
Italian
8 films
Hungarian
7 films
Portuguese
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 17

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Forrest’s most liked review

Inception

★★★½

There is, admittedly, a lot not to like here. Many of the plot mechanizations make no sense (to name a few: why do they need a kick at every level to wake up instead of just the top level; if Cobb's limbo was 5 hour sedation = 50 years, isn't…

More reviews

Forrest’s most liked list

Top 50 Features 2010-2019

Top 5 are in order, and then the rest are tiered in a very loose and constantly shifting order with tier breaks after 12, 21, 31, and 40. Some of these films I haven't seen since their release, and out of caution I placed them perhaps lower than they are…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Desterro
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

In Pieces

Films Forrest watched in 2020

  • A Tribute to Malcolm X
  • Integration Report 1
  • They Were Expendable
  • The Lost Patrol
  • How the West Was Won
  • Sergeant Rutledge
  • The Horse Soldiers
  • Gigi
  • The Battle of Midway
  • The Long Voyage Home
  • The Last Hurrah
  • The Informer
  • The Grapes of Wrath
  • How Green Was My Valley
  • The Long Gray Line
  • Judge Priest
  • Children of Hiroshima
  • Porco Rosso
  • Arrowsmith
  • The Whole Town's Talking
  • Flesh
  • Duvidha
  • A Japanese Tragedy
  • Stagecoach
  • The Searchers
  • My Darling Clementine
  • Fort Apache
  • She Wore a Yellow Ribbon
  • 3 Godfathers
  • Wagon Master
  • Welcome to Chechnya
  • High School
  • The Seven Year Itch
  • I Was a Male War Bride
  • Inception
  • A Matter of Life and Death
  • They Live by Night
  • Rebel Without a Cause
  • Da 5 Bloods
  • Chariots of Fire
  • Malcolm X
  • The Glenn Miller Story
  • Gentleman's Agreement
  • I Am Not Your Negro
  • Shirley
  • Cabin in the Sky
  • His Girl Friday
  • Do the Right Thing
  • A Streetcar Named Desire
  • The Far Country
  • Our Vines Have Tender Grapes
  • Travels with My Aunt
  • Rat Film
  • Thirty Seconds Over Tokyo
  • Sergeant York
  • Drums Along the Mohawk
  • The Virgin Suicides
  • The Lovebirds
  • El Dorado
  • Niagara
  • Tea and Sympathy
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Downtown - Die nackten Puppen der Unterwelt
  • Identification of a Woman
  • Noisy Requiem
  • Melody for a Street Organ
  • Mother
  • Heat
  • Stella Dallas
  • The Deserter and the Nomads
  • The Four Seasons of the Law
  • Fire Festival
  • The Confession
  • The Searchers
  • Splendor in the Grass
  • Private Vices, Public Virtues
  • Donkey Baseball
  • Dead Souls
  • Baby Doll
  • Canyon Passage
  • Ordinary Heroes
  • Fruit of Paradise
  • Sweet Bunch
  • Begotten
  • The Confrontation
  • Everyone Else
  • A Scandal in Paris
  • Sansho the Bailiff
  • The Long Darkness
  • August in the Water
  • Labyrinth of Dreams
  • Red Psalm
  • Summertime
  • The Time to Live and the Time to Die
  • The Weeping Meadow
  • Lola
  • The Peach Thief
  • His Motorbike, Her Island
  • Bunny Lake Is Missing
  • Shoah
  • The Asthenic Syndrome
  • Simon, the Magician
  • Sea Fever
  • The Tyrant's Heart, or Boccaccio in Hungary
  • The Swimming Pool
  • Nightfall
  • Human Desire
  • Rembetiko
  • It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice
  • Adoption
  • The Battered Bastards of Baseball
  • Still Life
  • Uski Roti
  • The Silences of the Palace
  • Pinocchio
  • Reconstruction
  • Vanilla Sky
  • Orlando
  • The Guns
  • The Miracle of the Sargasso Sea
  • Hedgehog in the Fog
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Hungry Soul
  • The Colors of Iris
  • Lost Chapter of Snow: Passion
  • Only Angels Have Wings
  • The Stone Wedding
  • Love Hotel
  • Reconstruction
  • The Bitter Tears of Petra von Kant
  • The Red Phallus
  • The Counterfeit Coin
  • Dil Se..
  • Stella
  • The Ogre of Athens
  • Balamos
  • Our Town
  • Strangers on a Train
  • The Charioteer
  • Contagion
  • Candyman
  • Boiling Point
  • Warsaw Bridge
  • The Piano
  • Joan of Arc
  • Man Is Not a Bird
  • Gorilla Bathes at Noon
  • Son of the White Mare
  • Fear of Fear
  • Come and See
  • Family Romance, LLC
  • I Lost My Body
  • Ikarie XB 1
  • The Seventh Victim
  • In Pieces
  • Labyrinth of Cinema
  • Can Dialectics Break Bricks?
  • Myst
  • Stiletto
  • Two Small Bodies
  • Reiwa Uprising
  • With Love – Volume One 1987-1996
  • The Nose or The Conspiracy of Mavericks
  • The Tree House
  • Exposed
  • The Sewing Circle
  • Interior Scroll — The Cave
  • Black Box
  • Thriller
  • Menses
  • Playboy
  • Semiotics of the Kitchen
  • Belladonna
  • Bread
  • Leonie, Actrice en Spionne
  • Parasite
  • Communism and the Net, or the End of Representative Democracy
  • Judy Versus Capitalism
  • The Fever
  • Happy Old Year
  • Shell and Joint
  • Truth or Consequences
  • The Year of the Discovery
  • Inland
  • Ema
  • The Long Walk
  • Desterro
  • The Halt
  • Krabi, 2562
  • Les Misérables
  • We Were Young
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • The Hills of Marlik
  • A Woman's Revenge
  • Uncut Gems
  • 1917
  • Days of Heaven

World Map

Highly rated films Forrest is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Black Is King
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more