• Exotica

    ★★★½

  • The Secret of Roan Inish

    ★★★

  • Body Melt

    ★★★

  • Naked

  • Blue

    ★★½

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • The Legend of the Swordsman

    ★★★½

  • The Burning Moon

    ★★★½

  • Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

    ★★★

  • Night on Earth

    ★★★½

  • Raise the Red Lantern

    ★★★★½

  • Prayer of the Rollerboys

    ★★★

  • Begotten

    ★★★½

  • Meet the Feebles

    ★★★½

  • Tetsuo: The Iron Man

    ★★★★★

  • Society

    ★★★★

  • Las Vegas Bloodbath

    ★★

  • The McPherson Tape

    ★★★½

  • Lost in New York

  • Men Behind the Sun

    ★★★½

  • Moonwalker

    ★★½

  • Paperhouse

    ★★★★

  • Killer Klowns from Outer Space

    ★★½

  • Superstar: The Karen Carpenter Story

    ★★★★

  • A Short Film About Killing

    ★★★★★

  • A Short Film About Love

    ★★★½

  • A Muppet Family Christmas

    ★★★½

  • Eastern Condors

    ★★★½

  • A Nightmare on Sesame Street

    ½

  • Landscape Suicide

    ★★

  • Killing Spree

    ★★★★

  • Down by Law

    ★★★

  • The Hitcher

    ★★★½

  • Angel's Egg

    ★★★★

  • Eleni

    ★★★½

  • Year of the Dragon

    ★★

  • Day of the Dead

    ★★★★

  • Come and See

    ★★★★½

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★½

  • Pulgasari

    ★★★

  • 28 Up

    ★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★

  • The Terminator

    ★★★★

  • Big Wave

    ★★½

  • The Noah's Ark Principle

    ★★½

  • Sleepaway Camp

    ★★

  • Brainstorm

    ★★★

  • Fire and Ice

    ★★★★

  • Videodrome

    ★★★★★

  • Roar

    ★★★

  • Ms .45

    ★★★½

  • Dangerous Encounters of the First Kind

    ★★★½

  • The Long Good Friday

    ★★½

  • Saturn 3

    ★★★½

  • Inferno

    ★★½

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

  • The Driver

    ★★★½

  • Martin

    ★★★★

  • 21 Up

    ★★★½

  • The Dragon Lives Again

    ★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★

  • Master of the Flying Guillotine

    ★★★★

  • Allegro Non Troppo

    ★★★★

  • Shivers

    ★★★★

  • Coonskin

    ★★★

  • Deep Red

    ★★★★

  • The Cars That Ate Paris

    ★★★

  • Himiko

    ★★★½

  • F for Fake

    ★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★½