Sort by

Fovu has logged 57 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Finch

Finch

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Edit this entry  
10
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Have You Ever Seen Fireflies?

Have You Ever Seen Fireflies?

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Unforgettable Director of Love Movies

The Unforgettable Director of Love Movies

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Killing the Shadows

Killing the Shadows

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hey There!

Hey There!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Living & Dying

Living & Dying

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stuck Apart

Stuck Apart

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry