• Wonder Woman 1984

    ½

  • Education

    ★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • Mank

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Over the Moon

  • Soul

    ★★★★★

  • Run

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Lovers Rock

    ★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Japan Sinks: 2020

    ½

  • Hamilton

    ½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Scoob!

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Downhill

    ★½

  • Shirley

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Possessor

    ★★★

  • Relic

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Uncle Frank

    ★★★

  • The Man Standing Next

    ★★★½

  • Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • Bombshell

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Calm with Horses

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Burnt Orange Heresy

    ★★★

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • First Cow

  • The Assistant

    ★★★

  • KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Dragon Quest: Your Story

    ★★

  • Weathering with You

    ★★★★½

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★★½

  • Vivarium

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Ride Your Wave

    ½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★