Sort by

Francesco has logged 25 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grass

Grass

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★½
Read the review Edit this entry