Sort by

Francesco has logged 147 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Christmas Holidays

Christmas Holidays

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Vampire

Mr. Vampire

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Berserk

Berserk

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Attack on Titan: Chronicle

Attack on Titan: Chronicle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Attack on Titan: The Roar of Awakening

Attack on Titan: The Roar of Awakening

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Attack on Titan: Wings of Freedom

Attack on Titan: Wings of Freedom

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow

Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
Read the review Edit this entry  
26
Dear Tenant

Dear Tenant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Secrets of 1979

Secrets of 1979

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Undercurrent

Undercurrent

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Days

Days

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boxer

Boxer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
CODA

CODA

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry