framely has logged 105 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shaft

Shaft

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
19
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry