Sort by

Natalie has logged 254 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
K-ON! The Movie

K-ON! The Movie

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Greta

Greta

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It Felt Like a Kiss

It Felt Like a Kiss

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Old

Old

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
K-On!!: Keikaku!

K-On!!: Keikaku!

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
Read the review Edit this entry  
18
Titus

Titus

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
Edit this entry  
14
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Dead or Alive 2: Birds

Dead or Alive 2: Birds

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eight Taels of Gold

Eight Taels of Gold

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry