Sort by

hitch™ has logged 156 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
22
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Long Shot

Long Shot

2019
×
Edit this entry  
12
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★½
Edit this entry  
07
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★
Edit this entry  
05
Charlie Bartlett

Charlie Bartlett

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
03
King Richard

King Richard

2021
×
★½
Edit this entry  
01
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Edit this entry  
25
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Edit this entry  
21
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Go

Go

1999
×
Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
Edit this entry  
11
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Blow Out

Blow Out

1981
×
Edit this entry  
09
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
Read prior review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Edit this entry  
13
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
Edit this entry  
12
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
Edit this entry  
12
Clue

Clue

1985
×
Edit this entry  
12
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
Edit this entry  
11
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
Edit this entry  
04
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Edit this entry  
26
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
Edit this entry  
21
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
18
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Edit this entry  
04
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Edit this entry  
20
Same Love, Same Rain

Same Love, Same Rain

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
Edit this entry  
14
Beyond Oblivion

Beyond Oblivion

1956
×
Read the review Edit this entry  
14
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry