• Venom: Let There Be Carnage

    ★½

  • Dear Evan Hansen

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Save Ralph

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • The Ripper

  • Soul

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Violet Evergarden: The Movie

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • Hamilton

  • If Anything Happens I Love You

  • The Half of It

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Mulan

  • The Father

    ★★★★

  • Horse Girl

    ★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • The Social Dilemma

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

    ★★★½

  • A Rainy Day in New York

  • Spider-Man: Far from Home

  • Ride Your Wave

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Yesterday

  • Avengers: Endgame

  • Booksmart

    ★★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

  • I Am Mother

  • Honey Boy

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Aquaman

  • Bird Box

  • Time Freak

  • Then Came You

  • Beautiful Boy

    ★★★½

  • At Eternity's Gate

    ★★★

  • Crazy Rich Asians

  • Incredibles 2

  • Candy Jar

  • Avengers: Infinity War

  • Ready Player One

    ★★★

  • Black Panther

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Violet Evergarden

  • Black Mirror: Arkangel

  • Black Mirror: Hang the DJ

  • The Star