gela has logged 47 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Permission

Permission

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
30
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★½
Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Edit this entry  
28
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
Insiang

Insiang

1976
×
★★★
Edit this entry  
23
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Welcome the Stranger

Welcome the Stranger

2018
×
Edit this entry  
19
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
Edit this entry  
17
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★½
Edit this entry  
15
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dick

Dick

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Feels

The Feels

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Downsizing

Downsizing

2017
×
★½
Edit this entry  
09
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Howards End

Howards End

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
½
Edit this entry  
03
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
Edit this entry  
03
Audition

Audition

1999
×
★★½
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry