Sort by

angela has logged 96 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Comet

Comet

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★
Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Edit this entry  
17
Diary ng Panget

Diary ng Panget

2014
×
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
All of You

All of You

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
The Day After Valentine's

The Day After Valentine's

2018
×
Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crawl

Crawl

2019
×
Edit this entry  
21
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Barbie: Dolphin Magic

Barbie: Dolphin Magic

2017
×
Edit this entry  
13
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
Edit this entry  
04
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gentleman Jack

Gentleman Jack

2019
×
Edit this entry  
08
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
When They See Us

When They See Us

2019
×
Edit this entry  
01
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Sid & Aya: Not a Love Story

Sid & Aya: Not a Love Story

2018
×
★½
Edit this entry  
27
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Exes Baggage

Exes Baggage

2018
×
★★
Edit this entry