• E.T. the Extra-Terrestrial

    E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

    “can we wish for him to come back?” 😭

  • Past Lives

    Past Lives

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i’d pick the nice jewish writer guy too idk

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★

    leave it to greta gerwig to give barbie existential despair. sorry feminism but ryan's kenergy steals every scene.

  • Bones and All

    Bones and All

    ★★★★

    if cannibalism bad why is consuming the flesh of the one you love so romantic

  • Scream VI

    Scream VI

    it’s not a slasher film if too many survived

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    the kind of movie jenna maroney would star in on 30 rock

  • Women Talking

    Women Talking

    ★★★★★

    claire foy is so mesmerizing to watch. what a performance.

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★★

    i want a whole movie just about siobhan and her rich inner life

  • To Leslie

    To Leslie

    ★★★

    andrea riseborough innocent

  • Carol

    Carol

    ★★★★★

    ASK ME. THINGS. PLEASE.

  • D.E.B.S.

    D.E.B.S.

    ★★★★★

    they don’t make masterpieces like this anymore

  • Do Revenge

    Do Revenge

    ★★★★★

    i love it when teen movies are good