• Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    Let me introduce you my new bestie: Shang-Chi. No because this was not underwhelming as the majority of the previous MCU products released after Endgame (including Endgame), it felt fun and cute, and DOPE! (And... Shang-Chi is gay! I know it! Cast Yoshi Sudarso as his boyfriend in Shang-Chi 2!)

  • The King of Laughter

    The King of Laughter

    ★★★½

    Nice homage to Eduardo Scarpetta and the Italian theatrical panorama in Naples at the beginning of the XX century. Toni Servillo is g r e a t. ❤️

  • Scenes from a Marriage

    Scenes from a Marriage

    ★★★★★

    I don't know how many minutes of standing ovation this series got during the Venice Film Festival screening. Jessica and Oscar's undeniable and impeccable chemistry deserves everything. Not only that, but the way this series addresses the rise and fall of a married couple in a way that feels so real and so deep. The performances are visceral to the point that they're not acting anymore, they're doing something else. So blessed, so good. Bless you Oscar Isaac and bless you Jessica Chastain and bless you Hagai Levi.

    [saw the first 2 episodes on Sept. 4 and the last 3 on Sept. 6]

  • Mona Lisa and the Blood Moon

    Mona Lisa and the Blood Moon

    ★★★★

    MONA LISA AND THE BLOOD MOON was very cute and with very nice goodies and references and criticism. Reminded me of Stranger Things but with way less horror tones. That Ed Skrein 👀👉2️⃣ line better become truth!

  • Official Competition

    Official Competition

    ★★★★

    AMAZING! Had such a good time watching this smart and sarcastic look on different kimd of personalities in the industry of cinema. Penelope was GREAT, as well as Antonio and Oscar. And I loved the trophies scene!!! 🤣🤣

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★

    Sadly I did not like Last Night in Soho as much as I wanted. The idea/story is very good tho and Anya confirms herself as a STAR. Hate to say this but there were scenes where I had the same "ehm" feeling that I had with The Woman in the Window, in a way. And also I was not a fan of the abrupt switch of "genre" going back and forth all of a sudden, it didn't feel organic/smooth for…

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    Dune is huge, spectacular, has a big scope, great pacing, stunning visuals, compelling story and characterizations. Left me wanting to 1) see more and 2) rewatch it again and again just to taste after every new rewatch all the corners and details in the scenes that I've been missing.

    Denis Villeneuve is THE director. And WB is really lucky to have him on board for this massive story. He perfectly nails the space opera, political, dramatic elements.

    With a simple…

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★★

    As a directorial debut this film is REALLY good. Maggie is great and you can sense how much work she put into. Jessie Buckley is amazing. And Olivia is... well, always a masterclass of acting. And the topic of the movie is very very important. I felt blessed to see it developed in a film wrote by a woman, a mother and a worker, who could put all her sensibility into those characters.

  • The Card Counter

    The Card Counter

    ★★★

    I actually don't know what happened, Oscar Isaac's big ass was occupying all the screen so I got distracted

  • Land of Dreams

    Land of Dreams

    ★★★

    Good potential a little wasted but the idea was great.

  • Atlantide

    Atlantide

    ★★

    One star for the cinematography and one star for putting noisy scenes and silent scenes alternatively so that the viewer can't fall asleep for the whole film but eventually wakes up. That was smart 🥴

  • Parallel Mothers

    Parallel Mothers

    ★★★★

    Maternal bond analyzed on different scopes, from mother/child to the one with the motherland.