Sort by

fran has logged 170 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jonathan

Jonathan

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Colette

Colette

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry