Sort by

fran has logged 283 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
300

300

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
City So Real

City So Real

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Truth

The Truth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Chuck & Buck

Chuck & Buck

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry