Sort by

fran has logged 130 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Edit this entry  
30
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
You Can Live Forever

You Can Live Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
After Blue (Dirty Paradise)

After Blue (Dirty Paradise)

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bleak Moments

Bleak Moments

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Il Buco

Il Buco

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Z

Z

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daredevil

Daredevil

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hidden Agenda

Hidden Agenda

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry