• I Was at Home, But...

    ★★★

  • Synonyms

    ★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • Honeyland

    ★★★★½

  • Jawline

    ★★★½

  • The Souvenir

    ★★★★

  • High Flying Bird

    ★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★½

  • The Vast of Night

    ★★★

  • The Report

    ★★

  • Honey Boy

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Late Night

    ★★★

  • Serenity

    ★★

  • Vice

  • The Mule

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Mortal Engines

    ★★★

  • Aquaman

    ★★★½

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★½

  • The Nutcracker and the Four Realms

    ★★

  • Bohemian Rhapsody

    ½

  • Venom

    ★★½

  • Overlord

    ★★★

  • The Perfection

  • Green Book

    ★★

  • High Life

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Her Smell

    ★★★★

  • Wild Rose

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • Gloria Bell

    ★★★★

  • Vox Lux

    ★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★

  • The Sisters Brothers

    ★★★½

  • Peterloo

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • The Old Man & the Gun

    ★★★½

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • Non-Fiction

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • Ray & Liz

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★½

  • Set It Up

    ★★★

  • Ocean's Eight

    ★★

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Hotel Artemis

    ★★

  • Burning

    ★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★½

  • Asako I & II

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Climax

    ★★★

  • Happy as Lazzaro

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Woman at War

    ★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • Sorry Angel

    ★★★½

  • Book Club

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★

  • Jonathan

    ★★

  • Bao

  • Ready Player One

    ★★★

  • Blockers

    ★★★