Highest rated films

  • Emma.

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★★

  • Miss Americana

    ★★★

  • The Way Back

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • The Host

    ★★★★★

  • The Lost City of Z

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • First Cow

    ★★★★★

  • Wet Hot American Summer

    ★★★★★

  • Tampopo

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 159 Films watched
  • 19.9 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

A Beautiful Day in the Neighborhood

Jan 1

Most Watched

Arrival

twice

First Cow

twice

Last Film

The Nice Guys

Aug 11

Genres, Countries & Languages

Drama
109 films
Comedy
51 films
Thriller
35 films
Romance
29 films
Crime
28 films
Action
21 films
Adventure
16 films
Mystery
14 films
Sci Fi
13 films
Fantasy
11 films
USA
125 films
UK
38 films
France
16 films
Canada
7 films
Australia
5 films
Germany
4 films
Japan
4 films
Belgium
3 films
New Zealand
3 films
China
3 films
English
153 films
French
20 films
Italian
18 films
Spanish
13 films
German
12 films
Russian
8 films
Latin
5 films
Japanese
5 films
Arabic
4 films
Chinese
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

fran’s most liked review

Shirley

★★★★

good movie for a person like me, whose chief complaint about Midsommar was "there's not enough stuff about grad school"

More reviews

fran’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Shallow Hal
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Notes on an American Film Director at Work
Average weighted rating:

3.6

Films fran watched in 2020

  • The Nice Guys
  • Purple Noon
  • Ocean's Eleven
  • Born in Flames
  • She Dies Tomorrow
  • Haywire
  • Italianamerican
  • My Cousin Vinny
  • Contact
  • Wet Hot American Summer
  • Friends with Money
  • Down in the Delta
  • Water Lilies
  • But I'm a Cheerleader
  • If Beale Street Could Talk
  • My Own Private Idaho
  • A League of Their Own
  • You've Got Mail
  • Closer
  • All That Jazz
  • I Am Not Your Negro
  • All the King's Men
  • Tampopo
  • Field of Dreams
  • Sleepless in Seattle
  • Certain Women
  • This Is My Life
  • Palm Springs
  • Original Cast Album: Company
  • The Old Guard
  • Arrival
  • Another Year
  • When Harry Met Sally...
  • Happy-Go-Lucky
  • Vera Drake
  • Arrival
  • All or Nothing
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Topsy-Turvy
  • Career Girls
  • I Am Not a Witch
  • Secrets & Lies
  • A Cock and Bull Story
  • Naked
  • High Hopes
  • Inside Man
  • Meantime
  • Slow West
  • Life Is Sweet
  • Mikey and Nicky
  • Da 5 Bloods
  • The Watermelon Woman
  • Shirley
  • Song to Song
  • Wuthering Heights
  • The Witches of Eastwick
  • Capote
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Amadeus
  • Fight Club
  • Sweet Smell of Success
  • Molly's Game
  • Notes on an American Film Director at Work
  • Mad Max 2
  • The Lost City of Z
  • Taxi Driver
  • Network
  • Whiplash
  • Shutter Island
  • Crimson Peak
  • Killing Them Softly
  • The Limey
  • Ricki and the Flash
  • The Death of Stalin
  • Barry Lyndon
  • Lured
  • Bad Education
  • The Graduate
  • The Talented Mr. Ripley
  • Little Women
  • Princess Mononoke
  • National Treasure
  • In a Lonely Place
  • True Grit
  • What's Up, Doc?
  • Raiders of the Lost Ark
  • Apocalypse Now
  • Sunset Boulevard
  • The Importance of Being Earnest
  • A Room with a View
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • The Prime of Miss Jean Brodie
  • Dark Waters
  • The Lego Batman Movie
  • Safe
  • Porco Rosso
  • The Fugitive
  • Orlando
  • Munich
  • Climax
  • GoodFellas
  • Jerry Maguire
  • The Damned United
  • The Silence of the Lambs
  • Mad Max: Fury Road
  • Raging Bull
  • The Piano
  • In the Cut
  • Anna Karenina
  • Stop Making Sense
  • The Way Back
  • First Cow
  • Shallow Hal
  • Pride & Prejudice
  • Night Moves
  • Old Joy
  • The Big Short
  • Emma.
  • War Machine
  • First Cow
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Overlord
  • Wendy and Lucy
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Blackhat
  • Jurassic Park
  • The Squid and the Whale
  • The Pirates of Penzance
  • Adaptation.
  • Alien
  • Philadelphia
  • Punch-Drunk Love
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Dom Hemingway
  • The Assistant
  • The Portrait of a Lady
  • Miss Americana
  • Scarface
  • Mad Max
  • Married to the Mob
  • Blow Out
  • Snatch
  • Collateral
  • The Gentlemen
  • Road to Perdition
  • Cloud Atlas
  • Honeyland
  • Jawline
  • Desperately Seeking Susan
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Host
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Howl's Moving Castle
  • Joker
  • 1917
  • Ready or Not
  • Big Night
  • The Two Popes
  • A Beautiful Day in the Neighborhood

World Map

Highly rated films fran is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Aswang
  • Disclosure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more