Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Edit this entry  
29
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
Six in Paris

Six in Paris

1965
×
★★★½
Edit this entry  
25
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
½
Read prior review Edit this entry  
15
Sign of the Lion

Sign of the Lion

1962
×
★★½
Edit this entry  
13
Darkman

Darkman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Edit this entry  
10
Irreversible

Irreversible

2002
×
Edit this entry  
10
Sincere Heart

Sincere Heart

1953
×
★★★½
Edit this entry  
10
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★
Edit this entry  
09
Safe

Safe

1995
×
★★½
Edit this entry  
09
Pale Blood

Pale Blood

1990
×
★½
Edit this entry  
08
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★
Edit this entry  
07
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★½
Read prior review Edit this entry  
06
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Everyday

Everyday

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
Edit this entry  
29
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★
Edit this entry  
26
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★
Edit this entry  
26
Incendies

Incendies

2010
×
★½
Edit this entry  
23
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
Cremaster 4

Cremaster 4

1995
×
★★½
Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
½
Edit this entry  
17
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
China Girl

China Girl

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Edit this entry  
13
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★
Edit this entry  
12
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★½
Edit this entry  
10
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Best Seller

Best Seller

1987
×
★★★
Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Hamilton

Hamilton

2020
×
½
Edit this entry  
05
John Frusciante Plays and Sings

John Frusciante Plays and Sings

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Edit this entry  
03
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry