• 3.

    ★★★

  • Memorie di un cinefilo

    ★★★★

  • Le labbra di fuoco dei lampioni

    ★★★

  • Notes on an Appearance

  • Diary of the Dead

    ★★★★★

  • Land of the Dead

    ★★★★

  • The Man Who Wasn't There

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • The Age of Innocence

  • The Dark Half

    ★★★★

  • The Dead

    ★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • Day of the Dead

    ★★★★

  • Prizzi's Honor

    ★★★★

  • Smorgasbord

    ★★★

  • Creepshow

    ★★★★

  • White Dog

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

  • Mr. Pascal

  • Tale of Tales

  • The Lord of the Rings

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

  • Rowing Across the Atlantic

  • Afterlife

    ★★★★

  • The Sand Castle

  • The Rescuers

  • David

  • Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

  • Wizards

  • Allegro Non Troppo

  • The Street

  • Barry Lyndon

    ★★★★

  • Hedgehog in the Fog

  • Coonskin

  • Nashville

    ★★

  • Great

  • Closed Mondays

    ★★★★

  • Bring Me the Head of Alfredo Garcia

    ★★★★★

  • Diary

  • Robin Hood

  • F for Fake

    ★★★★★

  • Heavy Traffic

  • Pat Garrett & Billy the Kid

    ★★★★

  • Fantastic Planet

  • Frank Film

  • The Long Goodbye

    ★★★★

  • Sleuth

    ★★★

  • Fritz the Cat

    ★★★★

  • The Further Adventures of Uncle Sam

  • Straw Dogs

    ★★★★★

  • A Christmas Carol

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★

  • The Battle of Kerzhenets

  • The Aristocats

  • M*A*S*H

    ★★

  • It's Tough to Be a Bird

  • The Wild Bunch

    ★★★★★

  • Winnie the Pooh and the Blustery Day

  • The SuperVips

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Horus: Prince of the Sun

  • Yellow Submarine

  • The Party

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Windy Day

  • In Cold Blood

    ★★★★★

  • The Jungle Book

  • The Big Mouth

    ★★★

  • Breath