frank has logged 263 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Edit this entry  
22
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big

Big

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
The September Issue

The September Issue

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Queen Mimi

Queen Mimi

2016
×
Edit this entry  
28
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Louis Theroux: Miami Mega-Jail

Louis Theroux: Miami Mega-Jail

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry