frank has logged 51 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La luna

La luna

2011
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The House at the End of Time

The House at the End of Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
From Afar

From Afar

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Captive

Captive

2015
×
★½
Edit this entry  
19
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fan

The Fan

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Good Deed

No Good Deed

2014
×
Edit this entry  
17
Once

Once

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Concussion

Concussion

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★½
Edit this entry  
14
Samba

Samba

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kept Woman

Kept Woman

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
A Haunted House 2

A Haunted House 2

2014
×
★★
Edit this entry  
10
A Better Life

A Better Life

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
06
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Casper

Casper

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Edit this entry