frank has logged 43 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Club

The Club

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry  
24
The Animation Show

The Animation Show

2003
×
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Charlie Charlie

Charlie Charlie

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Edit this entry  
10
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
4 Minute Mile

4 Minute Mile

2014
×
★★
Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fear of 13

The Fear of 13

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry