Sort by

lucien has logged 140 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Adam & Steve

Adam & Steve

2005
×
★½
Edit this entry  
28
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Pervert Park

Pervert Park

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
All Dogs Go to Heaven 2

All Dogs Go to Heaven 2

1996
×
★★
Edit this entry  
24
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Tales from Muppetland: The Frog Prince

Tales from Muppetland: The Frog Prince

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
UHF

UHF

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Muppets Christmas: Letters to Santa

A Muppets Christmas: Letters to Santa

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
Scalene

Scalene

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Black to the Moon 3D

Black to the Moon 3D

2013
×
Edit this entry  
18
Khumba

Khumba

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Dirty Girl

Dirty Girl

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sun Choke

Sun Choke

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hits

Hits

2014
×
★★
Edit this entry  
15
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Being Charlie

Being Charlie

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Mad

Mad

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
The Oh in Ohio

The Oh in Ohio

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
52 Tuesdays

52 Tuesdays

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Night Owls

Night Owls

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Joshy

Joshy

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Pokémon: The Movie 2000

Pokémon: The Movie 2000

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
Brave

Brave

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Southwest of Salem: The Story of the San Antonio Four

Southwest of Salem: The Story of the San Antonio Four

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
She's a Boy I Knew

She's a Boy I Knew

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
The Hours

The Hours

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
The Lizard of OZ

The Lizard of OZ

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Junebug

Junebug

2005
×
★★★
Edit this entry