Sort by

Richard has logged 65 entries for films during July 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Commando

Commando

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Macabre

Macabre

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Laddaland

Laddaland

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
My Way

My Way

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scared

Scared

2005
×
★★½
Edit this entry  
28
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Livid

Livid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
23:59

23:59

2011
×
★★
Edit this entry  
26
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Collection

The Collection

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
My Life

My Life

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mary Last Seen

Mary Last Seen

2010
×
Edit this entry  
21
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Father's Day

Father's Day

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
1492: Conquest of Paradise

1492: Conquest of Paradise

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
Rambo: To Hell and Back

Rambo: To Hell and Back

2010
×
Edit this entry  
20
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casa De Mi Padre

Casa De Mi Padre

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
White Squall

White Squall

1996
×
★★★½
Edit this entry  
18
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Red Hill

Red Hill

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Johnny Dangerously

Johnny Dangerously

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
Vibroboy

Vibroboy

1994
×
Edit this entry  
16
Savage Water

Savage Water

1979
×
Edit this entry  
16
The Paper

The Paper

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
Werewolf Fever

Werewolf Fever

2009
×
★★
Edit this entry  
15
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Panic

Panic

1978
×
Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Detras del dinero

Detras del dinero

1995
×
Edit this entry  
14
Troy

Troy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Gung Ho

Gung Ho

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
Himenóptero

Himenóptero

1992
×
Edit this entry  
13
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Quartet for the End of Time

Quartet for the End of Time

1983
×
Edit this entry  
11
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
11
I Live in the Woods

I Live in the Woods

2008
×
Edit this entry  
11
Proof

Proof

1980
×
Edit this entry  
10
The City Tramp

The City Tramp

1966
×
Edit this entry  
10
Der Gollob

Der Gollob

1983
×
Edit this entry  
10
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Into the Black

Into the Black

1983
×
Edit this entry