Sort by

franki_xcx has logged 157 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Room

The Room

2003
×
★★½
Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Monster

The Monster

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Again

Home Again

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Death Note

Death Note

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry