FrankieSays has logged 91 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ill Manors

Ill Manors

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
HK: Forbidden Super Hero

HK: Forbidden Super Hero

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flash Point

Flash Point

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Golgo 13: The Professional

Golgo 13: The Professional

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lupin the 3rd

Lupin the 3rd

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Headshot

Headshot

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Short Peace

Short Peace

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Letter to Momo

A Letter to Momo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Respeto

Respeto

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★
Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry