Frank has logged 198 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
26
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
18
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Ducktators

The Ducktators

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
13
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Neon Bible

The Neon Bible

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Terence Davies Trilogy

The Terence Davies Trilogy

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
23
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Häxan

Häxan

1922
×
★★½
Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Winners

Winners

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Human Voice

Human Voice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry