Sort by

Frank has logged 227 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★½
Edit this entry  
24
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cam

Cam

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★½
Edit this entry  
04
Earth

Earth

1930
×
★★½
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Primer

Primer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Primer

Primer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Our House

Our House

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Submerged

Submerged

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Poor Animals

Poor Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
Read the review Edit this entry  
29
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★
Edit this entry