Sort by

Frank has logged 301 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★½
Edit this entry  
20
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Edit this entry  
28
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★
Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry